Çağrı Merkezi: 0 (850) 433 93 93

Astım Belirtileri Varsa Ne Yapmalıyım?

Astım hastalığının belirtilerinin en önemlileri öksürük, nefes sıkışması ve akciğerde hırıltı duyulmasıdır. Astım belirtileri varsa bu belirtilerin astım hastalığına bağlı mı yoksa başka bir nedene mi bağlı olduğu belirlenmelidir. Bunun için de bir doktora başvurulmalıdır.

Astım hastalığının belirtileri

En sık görüleni öksürüktür. Sık sık öksürük olur. Özellikle gece uykudan kaldıran öksürük olabilir. Sabah kalkar kalkmaz gün öksürükle başlar. Öksürükler genelde geceleri daha çok olur. Balgam çıkaracakmış gibi peşpeşe boğulur gibi öksürük görülür. Bazen yapışkan bir balgam çıkarılır.

Egzersizle öksürük ve nefes sıkışması olabilir.

Koşma, merdiven çıkma, oyun oynama gibi herhangi bir egzersiz sonrası öksürük veya akciğerde sıkışma görülebilir. Özellikle egzersiz bittikten sonra belirtiler görülür.

Okula başlamayla birlikte öksürükler artar

Okulun başlanmasıyla birlkte sık sık öksürükler ortaya çıkar. Çünkü okulun başlamasıyla gribal enfeksiyonlar sık görülmeye başlar. Gribal enfeksiyonlar astım hastalığı olanlarda en sık tetikleyici faktördür. Gribal enfeksiyonlar öksürükleri başlatır ve uzun sürmeye eğlimlidir. Genelde 2-3 hafta surer. Her grip sonrası öksürük olmaya eğilimlidir.

Kokulara karşı hassasiyet vardır

Evde temizlik malzemesi kokulu olanları tercih edilyorsa temizlik sonrası öksürük ve nefes sıkışması gelişebilir. Keskin kokulu parfüm de öksürük ve nefes sıkışması yapabilir. Evin boyanması da öksürük yapabilir. Çünkü astım hastalığı olanlar kokulara karşı çok hassastır. Kokuları kolay alırlar.

Astım hastalığı belirtileri varsa doktora başvurulmalıdır.

Astım hastalığı belirtileri olan sık öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hırıltı gibi belirtiler varsa bir doktora başvurulmalıdır. Doğru teşhis konulmadan astım ilaçları kullanılırsa uzun sure gereksiz yere astım ilaçları kullanmış oluruz. Bu nedenle bir doktora başvurup astım hastalığı olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Hangi doktora başvurmalıyım?

Astım hastalığı belirtileri varsa öncelikle aile hekimine veya çocuklar için çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı, yetişkinler için iç hastalıkları uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Doktorunuz astım hastalığı düşünüyorsa size 18 yaşından küçük çocukları çocuk alerji uzmanına, 18 yaşından büyükleri yetişkin alerji uzmanına yönlendirecektir. Çünkü çocuk alerji uzmanları 18 yaşından küçük çocuklarda astım hastalığı ve diğer alerjik hastalıklar konusunda özel eğiitim almış ve çocuk alerji uzmanı diploması alan (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır. Yetişkin alerji uzmanları ise 18 yaşından büyüklerde, astım hastalığı ve diğer alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve uzmanlık diploması alan aynı zamanda göğüs hastalıkları uzmanı veya göğüs hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır.

YORUMLAR
Adınız:


E-Posta:


Yorumunuz: Yasal Uyarı

| Prof. Dr. Ahmet AKÇAY
Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Astım Uzmanı
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
YASAL UYARI

| Adres
Harbiye Mahallesi, Teşvikiye Caddesi,
Karaosmanoğlu Apartmanı, No: 37, Kat 3,
Şişli, İstanbul (Citys AVM Karşısı) YOL TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ