Yazılar

Astım tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda astım tedavisi t türdür. Korunma, ilaç tedavisi ve alerji aşı tedavisi ve eğitim.

Astımda korunma tedavisi

Korunma tedavisinde astıma neden olan ve testpit edilen alerjenden kaçınmadır. Örneğin ev tozu mite alerjisi olan bir çocukta mite alerjisine karşı önlemler alınır.  Polen alerjisi alerjisi olanlara polenlere karşı önemlemler alınır. Tetikleyici faktörlerden kaçınılır. Örneğin keskin parfüm, keskin kokulu temizlik malzemelerinden kaçınılır.  Evde sigara içilmesi yasaklanır.

Astımda ilaç tedavisi

İlaç tedavisi rahtalatıcı tedavi ve iyileştirici tedavi olarak iki tür ilaç tedavisi vardır. Rahatlatıcı ilaçlar bronşları genişleterek öksürük rahatlatır. Öksürük rahatlayıca kesilir.

İyileştirici ilaçlar ise akciğerde gelişen hasarlı bronş mukozasını düzeltir. Uzun sureli tedavidir. Kortizonlu sprey ilaçlar ve kortizonsuz olan ilaçalr vardır. Kortizonlu ilaçlar sprey şeklinde ve toz şeklinde olabilmektedir. Nefes yoluyla alınır.

Kortizonsuz olanlar ise 6 aydan 5 yaşına kadar gıdalarla veya çiğneme tableti şeklinde uygulanır. 5 yaşından 14 yaşına kadar çiğneme tableti ve 14 yaşından sonra yutma tablet olarak kullanılabilir. Genelde akşamları kullanılır.

Astım ilaçlarından özellikle sprey olanları çocuklarda doğrudan ağza uygulanmaz. Hazne denilen solunum aparatları yardımı ile uygulanır. Doğrudan ağza sıkılması ağızda aft yapması bakımından çok faydası olmayacaktır.

Astımda alerji aşıları

Alerji aşıları ise alerjiye bağlı astımlı olanlarda kullanılır. Dil altı sprey ve cilt altı enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Yakın zamanda dil altı tablet aşılar da kullanıma başlanacaktır. Diltı aşılar 3 yaşından sonra uygulanır ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Cilt altı enjeksiyon aşılar ise 5 yaşından sonra uygulanabilir ve en az 3 yıl süreyle uygulanır. Aşı tedavisi astım tedavisinde faydalı olur. İlaç gereksinimini azaltır.

Astımda çocuk alerji uzmanı

Çocuklarda alerji aşıları konusunda eğitim almış tek uzmanlık alanı çocuk alerji uzmanlarıdır. Bu nedenle alerji aşı tedavisi kararının ve izleminin çocuk alerji uzmanları tarafından yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Alerji testi ve alerji aşıları

Alerji teşhisi için alerji testi çok önemlidir. Ciltten alerji testinin yapılma tekniği ve yorumlanması çocuk ve yetişkinlerde farklıdır. Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir.

Alerji testi teşhiste önemlidir

Çocuklarda ciltten alerji testi astım teşhisinde, tedavi planında çok önemli bilgi vermektedir Bu nedenden dolayı çocuklara alerji testinin “Çocuk Allerji Uzmanları” tarafından veya bu uzmanların gözetiminde yapılması çok önem taşımaktadır. Aksi taktirde astımı olmayanlara yanlış olarak astım ve astımı olanlara da astım olmadığı sonucuyla karşı karşıya kalabiliriz. Tedavi düzenlenmesinde de büyük hatalara neden olabilmektedir. Alerji testleri tek başına astım teşhisi koydurmaz. Çocuğun şikayetleri ile birlikte yardımcı testlerle birlikte değerlendirilmesi gerekir ki burada da deneyim çok önemlidir. Eğitimi sırasın hiç çocuk hasta bakmayan yetişkin göğüs hastalıkları uzmanlarının ve yetişkin alerji uzmanlarının çocuklara alerji testi yapmaları doğru değildir.

Alerji testi aşı kararında önemlidir

Ayrıca alerji testi sonucu bize alerji aşısının gerekip gerekmediği konusunda bilgi vermektedir. Alerji aşıları konusunda tek yetkili uzmanlar ise 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanları 18 yaşından büüyüklerde yetişkin alerji uzmanlarıdır.

Sayfalar

Astımda Alerji Aşı Tedavisi Kimlere Yapılır?