Yazılar

Astım korkulacak bir hastalık değildir

Astım hastalığının belirtileri kontrol edilerek hayat kalitesi artırılabilir.

Sayfalar

Astım Hastalığı

Astım hastalığı çocuklarda çok sık görülen ve kendini öksürük, nefes sıkışması, akciğerlerde hırıltı gibi belirtilerle kendini gösteren uzun sureli bir hastalıktır. Astım hastalığında belirtilerin nedeni akciğerlerdeki bronşlarda çeşitli nedenlerle ortya çıkan aşırı bir hassasiyet olması nedeniyledir.

Astım hastalığının diğer isimleri

Astım hastalığı çeşitli isimlerle bilinmektedir. Bu isimler şöyledir;

-Alerjik bronşit

-Alerjik Astım

-Spastik bronşit

-Astım

-Kronik bronşit

Astım hastalığı belirtileri

Astım hastalığının en önemli belirtileri öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hırıltı olmasıdır. Astım hastalığında görülen belirtilerin bazı özellikleri vardır.

Astım öksürüğünün belirtileri

Astım hastalığına görülen öksürük daha çok geceleri artmaktadır. Gece uykudan uyandıran öksürük görülebilir. Ayrıca sabah kalkınca öksürükle gün başlar. Koşunca, merdivenden çıkınca, oyun oynadıktan sonra öksürük görülebilir. Keskin kokulu parfüm, temizlik malzemelerinin kokusu ve sigara dumanı ile maruziyet sonrası öksürük görülmesi de astım hastalığında görülen tipik özelliğidir.

Okula başlamayla artan öksürük astım belirtisi olabilir

Astımlı çocuklar okula başladığı zaman sıklıkla gribal enfeksiyon atakları sık olur. Astımlı çocukların akciğerleri çok hassas olduğu için gribal enfeksiyonlara yakalanma daha kolay olur ve daha uzun surer. Her grip sonrası öksürük görülür. 2-3 haftadan uzun süren öksürük olur. Aileler sıklıkla çocukları için antibiotik kullanmak zorunda kalırlar ve bir ızdırap haline gelir. Bu aşamada sık sık gelişen gribal enfeksiyonlara bağlı öksürüğün nedeni astım olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü okula başlamayla gelişen sık öksürüklerin nedeni astım dışında başka nedenlerle de olabilmektedir. Daha basit bir nedene bağlı da olabilir. Bu nedenle araştırılmalıdır.

Astım hastalığında teşhis

Astım hastalığı belirtileri varsa araştırılmalıdır. Öncelikle daha once yapılan testlerinizle birlikte çocuk alerji uzmanına başvurmalısınız. Çocuk alerji uzmanları şikayetleri dinledikten sonra belirtilerin astıma bağlı olup olmadığına karar verir. Daha sonra muayene yapılır. Astımı düşündüren bulgular açısından muayene edildikten sonra bazı testler yapılır. Bu testlerin en önemlileri ciltten alerji testi, solunum fonksiyon testi, ter testi, kandan yapılan testler, verilen havada nitrik oksit testleri gibi testlerdir. Bu testlerden gerekli olanlar yapılır. Sonuçlar çocuğun belirtileri ve muayene bulguları ile birlikte değerlendirilir ve astım hastalığı olup olmadığına karar verilir.

Astım hastalığının tedavisi

Astım hastalığı teşhisi koyduktan sonra neye karşı alerji saptanmışsa o alerjene karşı korunma önlemleri alınır. İlaç tedavisi ve gerekli durumlarda alerji aşı tedavisi ile tedavi edilir. Astım hastalığından tamamen kurtulmak mümkün olmamakla birlikte astım belirtileri kontrol altına alınarak tedavi edilmesi mümkündür. Normal çocuklar gibi normal bir hayat yaşayabilirler. Bu nedenle çocuklarda görülen astım hastalığından korkmamak gerekir. Çocukların akciğerleri 18 yaşına kadar gelişmeye devam etmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi 12 yaşına kadar gelişmeye devam etmektedir. Çocuklar bu nedenle yetişkilere gore daha şanslıdır.

Neden çocuk alerji uzmanı

Çocuk alerji uzmanları doğumdan 18 yaşına kadarki çocuklarda görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve Çocuk Alerji Uzmanı (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) diploması almaya hak kazanmış ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarıdır.

Astım Hastalığı Nedir?

Sıklıkla öksürüğün eşlik ettiği ve özellikle gece ortaya çıkan ataklarla seyreden nefes darlığının olduğu hastalığa astım denir. Astım çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Nerdeyse her yedi çocuktan birinde astım hastalığı vardır.

Astım hastalığı farklı isimlerle bilinmektedir. Bu isimler;

-Alerjik Bronşit

-Spastik bronşit

-Kronik bronşit

-Alerjik Astım

-Astım

Asslında tüm isimler astım hastalığını tarif etmek için kullanılmaktadır. Çocuklarda genelde alerjik bronşit veya alerjik astım ismi kullanılmaktadır. Bunun asıl nedeni çocuklarda astımın %90 nedeni alerji olmasındandır. 

Astım uzun sureli akciğer hastalığıdır. Akciğerlere havanın taşınmasını sağlayan tüplere bronş denir. Akciğerlerdeki bronşlarda inflmasyon dediğimiz bir iltihaplanma vardır. Bu iltihaplanmadan dolayı bronşlarda daralma olur. Bronşlarda daralma nedeniyle akciğerlerde aşırı bir hassasiyet vardır. Ayrıca bu daralmadan dolayı fazla miktarda balgam oluşur ve bu balgamı çıkarmak zorlaşır. Bu olaylar sonucunda sık öksürük, akciğerde hırıltı ve bazen de nefes sıkışıklığı belirtileri ortaya çıkar.

Astımdan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Ancak astım belirtilerini kontrol etmek mümkündür. Astımlı çocuklarda zaman içinde rahatlama görülebilir. Çünkü çocukların akciğerleri 18 yaşına kadar gelişim içindedir. Bağışıklık sistemi 12 yaşına kadar değişim içindedir. Bu nedenlerle çocuklar yetişkinlere gore daha şanslıdır.

Astım belirtileri olan birçok çocukta aslında astım olmayabilir. Bu nedenle astım belirtileri olan bir çocukta ilk yapılması gereken doğru teşhisin konulmasıdır.

Alerji Uzmanları yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji hastalıkları Uzmanları 18 yaşından büyüklerde astım teşhis ve tedavisinde özel eğitim almış uzmanlardır.

Çocuk Alerji Uzmanları yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanları 18 yaşından küçük olan çocuklardaki astım hastalığı konusunda özel eğitim almış uzmanlardır.

Doğru teşhis ve uygun bir tedavi ile astım hastalığı olanların şikayetleri kontrol edilebilir ve normal aktivitelerde bulunabilirler

Sonuç olarak çocuklarda astım hastalığından şüphe varsa çocuk alerji uzmanına, 18 yaşından büyüklerde astım ğüphesi varsa yetişkin alerji uzmanına başvurmakta fayda vardır.

Astım İçin Ne YAPMALIYIM?

Astım hastalığı akciğere giden hava yollarında daralma olan ve aşırı balgam oluşan bir hastalıktır. Astım hastalığı öksürük, nefes alıp vermede zorluk, akciğerde hırıltı belirtilerine neden olan bir hastalıktır. Astım hastalığı belirtileri nedeniyle günlük yaşamda etkilenmeler olur ve hayat kalitesi bozulmaya başlar.

Doğru teşhis konulmalı

Astım hastalığı teşhisi doğru konulmalıdır. Doğru teşhis konulmadığı takdirde uzun sure gereksiz yere ilaç kullanmış olursunuz. Her astım hastalığı belirtisi olanda astım hastalığı var diye bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle astım hastalığı belirtisi olanların doktora başvurması ve incelenmesi gerekir.

Astım hastalığı için hangi doktora gitmeliyim?

Astım hastalığı belirtileri varsa bir doktara başvurulması gerekir. Öncelikle aile hekiminize veya çocuk doktorunuza başvurabilirisiniz. Doktorunuz astım hastalığı düşünüyorsa 18 yaşından büyükseniz alerji uzmanı veya göğüs hastalıkları uzmanına, 18 yaşından küçük çocuk ise sizi çocuk alerji uzmanına yönlendirecektir. Çocuklarda astımın nedeni %90 oranında alerji olması nedeniyle çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis konulması daha doğru olacaktır. Alerjinin nedeninin bulunması, alerji aşısı gerekip gerekmediği ve alerji aşısı gerekecekse çocuğa özel hangi asinın başlanacağına karar verilmesi gerekir. Çocuklarda görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.

 Doktora giderken nelere dikkat etmeliyim?

Astım hastalığı belirtisi olanlar doktora giderken daha once yapılmış tüm tahlillerini ve daha once çekilmişse röntgen filmlerini de yanına almalıdır. Daha once yapılmış tahlillerin yeniden yapılmasına gerek olmayabilir. Bu nedenle yapılmış tahlillerin getirilmesi gerekir.

Genelde açlık ve tokluk önemli olmadığı için aç gelinmesine gerek yoktur.

Sonuç olarak astım hastalığı belirtileri varsa bir doktor tarafından incelenmelidir. Astım hastalığı düşünülüyorsa 18 yaşından küçük çocuklar çocuk alerji uzmanı, 18 yaşından büyükler ise alerji uzmanı veya göğüs hastalıkları uzmanı tarafından incelenmeli ve doğru teşhis konulmalıdır.