Sayfalar

Astım İçin Neden Çocuk Alerji Uzmanı

Çocuk Alerji uzmanı kimdir?

Çocuk Alerji Uzmanı Ve Yetişkin Alerji Uzmanı

Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Götürmeliyim?

Astım belirtileri olan çocukların ne zaman çocuk alerji uzmanına götürülmesi gerektiği sorusu akla gelir. Astım belirtileri görülmişse ve doktorunuz astım düşünmüşse ve çocuğunuz 18 yaşından küçükse çocuk alerji uzmanına götürmeniz gerekir.

Çocuk alerji uzmanları hangi doktorlardır?

Çocuk alerji uzmanları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra yan dal olarak çocuk alerji uzmanlık (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) eğitimi alan, eğitimleri sırasında çocuklarda görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve bu eğitimleri sonunda çocuk alerji uzmanı diploması alan uzmanlardır.

Çocuk alerji uzmanları alanları

Astım
Alerjik Nezle
Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant)
Egzema (Atopik Dermatit)
Ürtiker (Kurdeşen)
Kontakt dermatit
Göz Alerjisi
Gıda Alerjisi
İlaç Alerjileri
Böcek Alerjileri
Mesleki Allerjiler
Anaflaksi (Alerjik Şok)
Herditer Anjioödem

Astım hastalığının %90 nedeni alerjidir. Bu nedenle alerjinin ne olduğunun tespit edilmesi, alerji aşısının başlanıp başlanmayacağı ve alerji aşısı başlanacaksa hangi aşının başlanacağı ve takibi konusunda özel eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Sonuç olarak astım hastalığının çocuk alerji uzmanınca teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması çok önemlidir.

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanı çocuk alerji uzmanı mıdır?

Değildir. Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları akciğerde gelişen yapısal bozuklukları, kistik fibrosis, bronşektazi, kronik akciğer hastalıkları, uyku apne sendromu gibi hastalıklar konusunda eğitim almış aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarıdır.

Astım hastalığı konusunda çocuk göğüs hastalıklarının yeri, tedaviye cevap vermeyen bir astım hastasında akciğerlerde yapısal bir sorun olup olmadığını analamak için bronkoskopi yapılması gerekliliğindedir. Çocuk alerji uzmanları bronkospi gerektiği durumlarda çocuk göğüs hastalıkları uzmanlarına yönlendirme yapmaktadırlar. Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları alerji testleri ve alerji aşıları, alerjik hastalıklar konusunda çocuk alerji uzmanları gibi özel eğitim almamaktadırlar.

Çocuk alerji uzmanlarından aynı zamanda çocuk göğüs hastalıkları konusunda eğitim almış uzman sayısı oldukça azdır. Türkiye’de sadece 10-20 civarındadır.

Çocuk Alerji Uzmanı

Çocuk alerji uzmanı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından çocuk alerji uzmanlığı eğitimi (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerjik Hastalıkları Uzmanı) alan ve Çocuk Alerji Uzmanı belgesi almış astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır. 

Çocuk Alerji Uzmanı Nedir, Kime Denir?

Çocuk Alerji Uzmanları, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda;

 • Astım
 • Alerjik Nezle
 • Egzema ( Atopik Dermatit )
 • Kontakt Dermatit
 • Hışıltılı Çocuk ( Wheezing İnfant )
 • Ürtiker ( Kurdeşen )
 • İlaç Alerjileri
 • Göz Alerjisi
 • Arı ve Böcek Alerjileri
 • Gıda Alerjisi
 • Mesleki Alerjiler
 • Herditer Anjioödem
 • Anaflaksi ( Alerjik Şok ), gibi tüm alerjik hastalıklar konusuyla ilgilenirler. Bu kişiler çocuk alerjik hastalıkları konusunda eğitim almış ve tecrübeleri fazla olan çocuk alerji uzmanlarıdır.

Çocuk Alerji Uzmanı Nasıl Olunur?

Çocuk Alerji Uzmanı olmak için öncelikle Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olmak gerekiyor. Bunun için tıp fakültesi bitirilmeli, altı yıllık tıp eğitimi sonrasında çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda ihtisas yapılması gerekmektedir. Bu süre sonucunda uzmanlık sınavında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü kazanılmış olmalıdır. 4-5 yıllık uzmanlık ihtisası sonrasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olunur. Bundan sonrasında yandal uzmanlık sınavına başvurulur. Bu sınavda çocuk alerji yandal uzmanlık alanının kazanılmasından sonra 3 yıl boyunca çocuk astımı ve alerji hastalıkları konusunda ihtisas yapılır. Bu süre sonucunda Çocuk Alerjisi Uzmanı unvanı verilir. Bu alanda çalışılması için 2 yıl zorunlu hizmet yapılır. Özet olarak Çocuk Alerji Uzmanı olmak için; 6 yıl tıp eğitimi, 4 yıl uzmanlık eğitimi ve 3 yıl yandal eğitimi sonrasında 2 yıl zorunlu hizmetle birlikte 15-16 yıl eğitim gerekmektedir.

Çocuk Alerji Uzmanına Neden Gidilir?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocukta herhangi bir alerji varsa teşhis açısından bir çocuk alerji uzmanına gidilmesinde fayda vardır.

Astım, alerjik nezle, besin alerjileri, kurdeşen, ürtiker, kronik ürtiker, egzama, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, evcil hayvan alerjileri, heriditer anjioödem, kurdeşen, bağışıklık yetmezliklerinde, herhangi bir cilt alerjilerinde bir çocuk alerji uzmanına gidebilirsiniz. Teşhis konulduktan sonra Çocuk Alerji Uzmanı hastayı takip ederi Kimi zaman teşhis konulduktan sonra çocuk doktoruyla beraber çocuk alerji uzmanı birlikte hastayı takip edebilir. Çocuk alerji hastalıklarının doğru teşhisi çok önemlidir. Yanlış teşhis yapıldığında gereksiz ilaç kullanımı olabileceği gibi, teşhisin atlanması da hastalığın ilerlemesine neden olacaktır. Bu nedenle alerji hastalıkları hafife alınmamalı, bu hastalığın uzmanı olan çocuk alerji uzmanına başvurarak hastalığın atlanmasının önüne geçilmelidir.