Sayfalar

Astım Hastalığı Nedir?

Sıklıkla öksürüğün eşlik ettiği ve özellikle gece ortaya çıkan ataklarla seyreden nefes darlığının olduğu hastalığa astım denir. Astım çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Nerdeyse her yedi çocuktan birinde astım hastalığı vardır.

Astım hastalığı farklı isimlerle bilinmektedir. Bu isimler;

-Alerjik Bronşit

-Spastik bronşit

-Kronik bronşit

-Alerjik Astım

-Astım

Asslında tüm isimler astım hastalığını tarif etmek için kullanılmaktadır. Çocuklarda genelde alerjik bronşit veya alerjik astım ismi kullanılmaktadır. Bunun asıl nedeni çocuklarda astımın %90 nedeni alerji olmasındandır. 

Astım uzun sureli akciğer hastalığıdır. Akciğerlere havanın taşınmasını sağlayan tüplere bronş denir. Akciğerlerdeki bronşlarda inflmasyon dediğimiz bir iltihaplanma vardır. Bu iltihaplanmadan dolayı bronşlarda daralma olur. Bronşlarda daralma nedeniyle akciğerlerde aşırı bir hassasiyet vardır. Ayrıca bu daralmadan dolayı fazla miktarda balgam oluşur ve bu balgamı çıkarmak zorlaşır. Bu olaylar sonucunda sık öksürük, akciğerde hırıltı ve bazen de nefes sıkışıklığı belirtileri ortaya çıkar.

Astımdan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Ancak astım belirtilerini kontrol etmek mümkündür. Astımlı çocuklarda zaman içinde rahatlama görülebilir. Çünkü çocukların akciğerleri 18 yaşına kadar gelişim içindedir. Bağışıklık sistemi 12 yaşına kadar değişim içindedir. Bu nedenlerle çocuklar yetişkinlere gore daha şanslıdır.

Astım belirtileri olan birçok çocukta aslında astım olmayabilir. Bu nedenle astım belirtileri olan bir çocukta ilk yapılması gereken doğru teşhisin konulmasıdır.

Alerji Uzmanları yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji hastalıkları Uzmanları 18 yaşından büyüklerde astım teşhis ve tedavisinde özel eğitim almış uzmanlardır.

Çocuk Alerji Uzmanları yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanları 18 yaşından küçük olan çocuklardaki astım hastalığı konusunda özel eğitim almış uzmanlardır.

Doğru teşhis ve uygun bir tedavi ile astım hastalığı olanların şikayetleri kontrol edilebilir ve normal aktivitelerde bulunabilirler

Sonuç olarak çocuklarda astım hastalığından şüphe varsa çocuk alerji uzmanına, 18 yaşından büyüklerde astım ğüphesi varsa yetişkin alerji uzmanına başvurmakta fayda vardır.