Neden Çocuk ALERJİ UZMANI?

Neden Çocuk Alerji Uzmanı?

Alerjik hastalıklar gittikçe yaygınlık göstermeye başlamıştır. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde daha sık görülen alerjik hastalıklar aileleri de telaşa sürükleyebiliyor. Çocuk alerji uzmanları, yeni doğan bebeklerden 18 yaşına kadar olan tüm çocuklardaki alerjik hastalıkların doğru teşhis ve tedavisini yapan, alanında üst ihtisas yapan doktorlardır. Çocuk alerji uzmanları; çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan ve çocuk alerji alanında üst ihtisas sınavını kazanarak 3 yıl boyunca çocuk alerji bölümünde eğitim alan uzmanlardır.

Çocuk alerji uzmanları;

-astım,

-ürtiker (kurdeşen),

-egzama (atopik dermatit),

-hışıltılı çocuk,

-kontakt dermatit,

-mevsimsel alerji,

-besin alerjisi,

-göz alerjisi,

-böcek alerjileri,

-ilaç alerjileri, anafilaksi (alerjik şok),

-herediter anjioödem gibi hastalıkların tanı, tedavi ve izlemini yapar.

Bebeklerde ve çocuklarda doğru teşhis çok önemlidir. Astım ve alerjik rinitte; yanlış tedavi yöntemi çocuğunuzun uzun süre gereksiz ilaç kullanımına sebep olabilir. Alerjik hastalıklar, uzun süreli hastalıklardır ve etkileri hafif ya da şiddetli olabilir. Bu etkiler hayat kalitesini düşürebilir ve ailelerin aklına başka hastalıklar da gelebilir. Bu sebeple alerjik hastalıkların teşhisinin çocuk alerji uzmanları tarafından konulması önemlidir. Çocuk alerji uzmanları, çocuğunuzun belirtilerine göre uygulayacağı test ve yöntemler ile çocuğunuzda alerjik bir hastalık olup olmadığının tanısını net bir şekilde koyabilir.

Alerji tedavisinde en önemli tedavi yöntemi alerjenden uzak durmaktır. Alerji uzmanının, çocuğunuzda alerjiye sebep olan alerjeni tespit etmesi ile alerji yönetimini çok daha rahat bir şekilde yapmanızın önü açılmış olacaktır. Çocuklarda alerji aşı tedavisini de yapacak en yetkili kişiler çocuk alerji uzmanlarıdır. Alerjik belirtileri ya da astımı olan çocuğunuzun yanlış ve gereksiz ilaç kullanma olasılığının önüne geçmek için çocuğunuzu, çocuk alerji uzmanlarına götürmeniz en iyi seçenek olacaktır.