Astım Hastalığı

Astım hastalığı çocuklarda çok sık görülen ve kendini öksürük, nefes sıkışması, akciğerlerde hırıltı gibi belirtilerle gösteren uzun sureli bir hastalıktır. Astım hastalığında belirtilerin nedeni akciğerlerdeki bronşlarda çeşitli nedenlerle ortaya çıkan aşırı bir hassasiyetin söz konusu olmasıdır.

Astım Hastalığının Diğer İsimleri

Astım hastalığı çeşitli isimlerle bilinmektedir. Bu isimler şöyledir;

-Alerjik bronşit

-Alerjik Astım

-Spastik bronşit

-Astım

-Kronik bronşit

Astım Hastalığı Belirtileri

Astım hastalığının en önemli belirtileri öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hırıltı olmasıdır. Astım hastalığında görülen belirtilerin bazı özellikleri vardır.

Astım öksürüğünün belirtileri

Astım hastalığına görülen öksürük daha çok geceleri artmaktadır. Gece uykudan uyandıran öksürük görülebilir. Ayrıca sabah kalkınca öksürükle gün başlar. Koşunca, merdivenden çıkınca, oyun oynadıktan sonra öksürük görülebilir. Keskin kokulu parfüm, temizlik malzemelerinin kokusu ve sigara dumanı ile maruziyet sonrası öksürük görülmesi de astım hastalığında görülen tipik özelliğidir.

Okula başlamayla artan öksürük astım belirtisi olabilir

Astımlı çocuklar okula başladığı zaman sıklıkla gribal enfeksiyon atakları sık olur. Astımlı çocukların akciğerleri çok hassas olduğu için gribal enfeksiyonlara yakalanma daha kolay olur ve daha uzun sürer. Her grip sonrası öksürük görülür. 2-3 haftadan uzun süren öksürük olur. Aileler sıklıkla çocukları için antibiyotik kullanmak zorunda kalırlar ve bir ızdırap haline gelir. Bu aşamada sık sık gelişen gribal enfeksiyonlara bağlı öksürüğün nedeni astım olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü okula başlamayla gelişen sık öksürüklerin nedeni astım dışında başka nedenlerle de olabilmektedir. Daha basit bir nedene bağlı da olabilir. Bu nedenle araştırılmalıdır.

Astım Hastalığında Teşhis

Astım hastalığı belirtileri varsa araştırılmalıdır. Öncelikle daha önce yapılan testlerinizle birlikte çocuk alerji uzmanına başvurmalısınız. Çocuk alerji uzmanları şikayetleri dinledikten sonra belirtilerin astıma bağlı olup olmadığına karar verir. Daha sonra muayene yapılır. Astımı düşündüren bulgular açısından muayene edildikten sonra bazı testler yapılır. Bu testlerin en önemlileri ciltten alerji testi, solunum fonksiyon testi, ter testi, kandan yapılan testler, verilen havada nitrik oksit testleri gibi testlerdir. Bu testlerden gerekli olanlar yapılır. Sonuçlar çocuğun belirtileri ve muayene bulguları ile birlikte değerlendirilir ve astım hastalığı olup olmadığına karar verilir.

Astım Hastalığının Tedavisi

Astım hastalığı teşhisi koyduktan sonra neye karşı alerji saptanmışsa o alerjene karşı korunma önlemleri alınır. İlaç tedavisi ve gerekli durumlarda alerji aşı tedavisi ile tedavi edilir. Astım hastalığından tamamen kurtulmak mümkün olmamakla birlikte astım belirtileri kontrol altına alınarak tedavi edilmesi mümkündür. Normal çocuklar gibi normal bir hayat yaşayabilirler. Bu nedenle çocuklarda görülen astım hastalığından korkmamak gerekir. Çocukların akciğerleri 18 yaşına kadar gelişmeye devam etmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi 12 yaşına kadar gelişmeye devam etmektedir. Çocuklar bu nedenle yetişkinlere göre daha şanslıdır.

Neden Çocuk Alerji Uzmanı?

Çocuk alerji uzmanları doğumdan 18 yaşına kadarki çocuklarda görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve Çocuk Alerji Uzmanı (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) diploması almaya hak kazanmış ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarıdır.