Astımda Alerji Aşı Tedavisi Kimlere Yapılır?

Astım, yaygın bir hastalıktır ve her yaştan insanı etkiler. Son zamanlarda astımın yaygınlığında ciddi yükselmeler olmuştur. Hafif belirtiler veren bu hastalık bunun yanı sıra çok ciddi belirtileri de ortaya çıkarabilir. Astımın doğru tedavi ve kontrol edilmediği durumlarda yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen sonuçlar meydana gelir. Astım tedavisinin uzun süreli hedefleri arasında atak riskini minimum seviyeye indirmektir. Astımda son dönemlerde uygulanan aşı tedavileri ise gelişerek ilerleme kaydediyor. Astımda alerji aşı tedavisi, alerji nedeniyle olduğu kesinleşen astımlı ve alerjik nezleli çocuklara yapılabilir. Çocuk alerji uzmanları, aşının doğru bir şekilde yapılabilmesi ve etkili sonuçlar alınabilmesi için durum şartları ile ilgili detaylı testler ve incelemeler yapar. Çocuklarda alerji aşı tedavisini mutlaka bir Çocuk Alerji Uzmanı yapmalıdır ve çocuk alerji uzmanları bu aşılar için tek yetkili uzmanlardır.

 Aşı Tedavisi Türleri

Aşı tedavisi; dilaltı damla, tablet ve cilt altına enjeksiyon şeklinde uygulanan 3 türden oluşur.

Dilaltı Damla Alerji Aşısı

Bu aşı, astım hastalarına, alerjisi olan çocuklara ve alerjik nezlesi olan çocuklara uygulanabilir. Dilaltı aşısı dilin altına uygulanır. Aşının içinde astıma neden olan alerjen madde bulunur. Dilaltı damla aşısı çok küçük dozlarda başlanır ve vücudun bu alerjen maddeye alıştırılması sağlanır. Haftada 3 gün ya da her gün uygulanan çeşitleri bulunur. Bu aşı tedavisinde, aşı uygulama süresi en az 3 yıl en fazla 5 yıldır. Dilaltı damla aşı tedavisine 3 yaşından sonra başlanabilir. Çocuk astımında, aşı ile astım hastalığının atlatılma ihtimali %80-90’ın üzerindedir. Güvenilir bir uygulama olduğu için astımlı ve alerjik nezleli tüm hastaların bu aşı için uygunluğunun değerlendirilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Cilt Altı İğne Aşı Tedavisi (Subkütan İmmünoterapi)

Bu aşı, devamlı ve mevsim öncelerinde yapılabilir. Aşının uygulama şekli ve süresi bazı değişkenlere göre farklılık gösterir. Cilt altı aşı tedavisinin toplam uygulama süresi 3 ile 5 yıl arasında değişmektedir. 5 yaşından sonra uygulanabilen bu yöntem etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin sadece çocuk alerji uzmanları tarafından yapılması gereklidir, aksi durumda ciddi ve kritik sonuçlar oluşabilir.

-Aşı tedavileri, astımlı ya da alerjik nezleli çocuklarda alerjen maddeye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi ile hayat kalitesi artarken yeni alerjilerin gelişmesi önlenir ve sürekli ilaç kullanma gereksinimi azalır.