Çocuk Alerji Uzmanı Ve Yetişkin Alerji Uzmanı

Günümüzde alerjik hastalıklar hızlı bir artış gösteriyor ve gittikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Her yaştan kişide görülebilecek alerjilere çok sayıda faktör neden olabiliyor. Mevsimler faktörler, besinler, çevresel faktörler alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Çoğu kişi alerji hastalıkları için farklı uzmanlık alanına sahip hekimlere başvuruyor. Bu yazımızda çocuk alerji uzmanı ve yetişkin alerji uzmanı kimlerdir ve hangi hastalıkları tedavi edebilirler konusunu sizler için anlatacağız.

Çocuk Alerji Uzmanı

Çocuk alerji uzmanı; çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda uzman olduktan sonra çocuk alerjisi konusunda üst ihtisas yaparak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanan doktorlardır. Çocuk alerji uzmanları, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda gelişen her türlü alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini yapan uzmanlardır. Çocuklarda görülen alerjik hastalıklar şunlardır:

-Alerjik rinit,

-Astım,

-Egzama,

-Kontakt dermatit,

-İlaç alerjisi,

-Besin alerjisi,

-Böcek alerjileri,

-Lateks alerjisi,

-Göz alerjisi,

-Ürtiker (kurdeşen),

-Herediter anjioödem.

Bu hastalıkların doğru teşhis ve tedavisi oldukça önemli olmaktadır. Yanlış teşhis ve tedavi çocuğunuzun uzun süre gereksiz ilaç kullanmasına yol açabilir. Alerjik hastalıklar uzun süre devam edebilen rahatsızlıklardır ve hayat kalitesini düşürebilecek etkiye sahiptir. Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların bazı belirtileri şunlardır; gözaltında koyu halkalar, burun ve gözde kaşıntı, kırmızı ve sulu gözler, hapşırma, ağızdan sık solunum, kuru öksürük, tıkalı, kaşıntılı, akan burun, huzursuzluk, hırıltı, uyku problemi, kaşıntılı kulak kanalları…

Çocuklarda görülen alerjik hastalıkların doğru teşhisi ve yönetimini en iyi şekilde çocuk alerji uzmanları yapabilirler. Çocuğunuzda alerji belirtilerinden bir ya da birden fazlasını görmeniz durumunda vakit kaybetmeden bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Yetişkin Alerji Uzmanı

Alerjik reaksiyonlar çoğunlukla çocukluk döneminde ortaya çıkarken yetişkinlerin de alerji geliştirmesi sık görülen bir durumdur. Bağışıklık sistemin, zararsız olan bir maddeyi zararlı olarak algılaması sonucu alerjik reaksiyon meydana gelir. Yetişkin alerji uzmanları, vücudunuzun alerjenler ve bunlara bağlı alerji gelişmesiyle ilgili sorunlar ve hastalıklarla uğraşan uzmanlık alanıdır. Yetişkin alerji uzmanları; iç hastalıkları, dermatoloji ve göğüs hastalıkları uzmanı olduktan sonra alerji konusunda üst ihtisas yaparak 3 yıl alerji bölümünde eğitim alan uzmanlardır. Yetişkin yaşlarda görülen alerjilerin erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen alerjilerin ilerde çok ciddi neticeleri olabilir. Yetişkin alerji uzmanları, 18 yaşından büyük kişilerdeki alerjik hastalıkların, teşhis, tedavi ve izlemini yaparlar.

Yetişkinlerde görülen alerjik hastalıklar şunlardır:

-Astım,

-Kronik öksürük,

-Egzama,

-Alerjik nezle,

-Kurdeşen,

-Kontakt dermatit (temasa bağlı alerji)

-Metal alerjileri,

-Göz alerjisi,

-İlaç alerjisi,

-Besin alerjisi,

-Mesleki alerjiler,

-Herediter anjioödem,

-Anafilaksi (alerjik şok).

Bu alerjik sorunların yetişkin alerji uzmanları tarafından tedavi edilmesi oldukça önemli olmaktadır. Yanlış teşhis ve tedavi gereksiz ilaç kullanımına neden olabilirken sorunun nedeninin tam olarak bilinmemesi de hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Alerjik hastalıklar uzun sürer ve alerji yönetimini doğru yapmak gerekir. Alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini göstermeniz durumunda bir yetişkin alerji uzmanına gitmeniz sizin için faydalı olacaktır. Alerjik reaksiyon belirtileri bazı kişilerde hafif olabilirken bazı kişilerde de çok ciddi belirtiler verebilir. Hayatı tehdit edebilen boyutlara ulaşabilen alerjik reaksiyonların mutlaka teşhis ve izleminin yapılması gereklidir.