Astım Teşhisi NASIL YAPILIR?

Astım hastalığının belirtileri olanlar doktor tarafından değerlendirilip, muayene yapılması sonrası gerekli tetkikler yapılarak astım hastalığı olup olmadığına karar verilir. Astım teşhisi koymada doktorun bu konuda eğitimli olması çok önemlidir. Teşhisin yanlış konulması gereksiz ilaç kullanımı veya hastalığın atlanmasına neden olabilir.

Astım teşhisi için astım belirtileri önemlidir

Astım teşhisi için öncelikle astım belirtilerin olması gerekir. Astım belirtilerinden en önemlileri öksürük, nefes sıkışması ve akciğerde hırıltı olmasıdır. Astım belirtileri olanların bir hekime başvurmasında fayda vardır.

Astım için doktora giderken nelere dikkat etmeliyim?

Astım belirtileri olanlar doktora giderken daha önce yapılmış tahlili ve çekilmiş röntgenlerini de yanında getirmelerinde fayda vardır. Genellikle açlık ve tokluk önemli değildir. Ter testi yapılması gerekebileceği için bir gün öncesinde banyo yapılması önemlidir. 1 hafta öncesinden alerji şurupları, öksürük şurupları kesilmelidir. Çünkü bu tür ilaçlar alerji testinin yapılmasını etkiler. Nefes açıcı sprey veya buhar tedavileri genelde testleri etkilemez. 6 yaşından büyüklerde solunum testi gerekebileceği için 1 gün önceden nefes açıcı sprey ve buharların da kesilmesinde fayda vardır.

Astım teşhisinde öykü alındıktan sonra muayene yapılır

Astım şüphesiyle doktora başvurunca öncelikle belirtilerin astım hastalığına uyup uymadığına bakılır. Bunun için öykü çok önemlidir. Öksürük günün hangi saatlerinde oluyor, egzersizle tetiklenip tetiklenmediği, gece uykudan kaldırıp kaldırmadığı sorgulanır. Doğumdan itibareb geçirilen hastalıklar, egzama olup olup olmadığı, alerjik nezle belirtileri sorgulanır. Daha sonra ailede alerjik hastalığı olan olup olmadığı sorgulanır. Muayene edilir. Öykü ve muayene sonrası astım şüphesi varsa gerekli incelemeler yapılır.

Astım teşhisinde gerekli testler yapılır

Astım teşhisinde alerji testi, solunum fonksiyon testi, nefeste nitrik oksit, kan testi, ter testi gibi bir çok testten gerekli olanları yapılır. Bu testlerin sonucuna göre de astım teşhisi konulur.

Alerji uzmanları kimlerdir?

Astım hastalığı ve diğer alerji hastalıklar konusunda eğitim almış ve bu konularda uzmanlık diploması olan uzmanlar vardır. 18 yaşından küçük çocuklar için Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı), 18 yaşından büyükler için Alerji Uzmanları (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı) vardır. Alerji konusunda tecrübe sahibi olmak veya bu konuda tez yapmak alerji uzmanı olmak için yeterli değildir. Çünkü alerji uzmanlık eğitimi uzun süren bir eğitim gerektirir. Bir doktorun alerji uzmanı olup olmadığı kaşesinde ana branş yanında Alerji Uzmanı ibaresinin olmasıyla kolaylıkla anlaşılabilir. Doktorun kapısında veya kartvizitinde alerji bölümü yazması o doktora alerji uzmanı ünvanı kazandırmaz.

Göğüs hastalıkları veya çocuk göğüs hastalıkları uzmanları alerji uzmanları mıdır?

Hayır değildir. Alerji uzmanları göğüs hastalıkları uzmanlık sonrası alerji uzmanlık eğitimi alanlardır. Çouk alerji uzmanları ise çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitimi sonrası ayrıca çocuk alerji uzmanlık eğitimi alan uzmanlardır. Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları çocuk alerji uzmanı değildir. Çok nadir olarak çocuk alerji uzmanlarından çocuk göğüs hastalıkları uzmanlıkları da olan uzmanları vardır ve kaşelerinde veya kartvizitlerinde çocuk alerji ve çocuk göğüs hastalıkları uzmanı ibaresi yazılı olduğu görülebilir.

Önemli Noktalar

Astım şüphesi ile doktora giderken dikkat edilmesi gerekenler bilinmelidir

-Astım teşhinde öykü ve muayene yapıldıktan sonra gerekli testler yapılarak teşhis konulur

-18 yaşından küçük çocuklarda çocuk alerji uzmanları, 18 yaşından büyüklerde yetişkin alerji uzmanları astım ve alerjik hastalıkalr konusunda özel eğitim almış uzmanlardır.