Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Götürmeliyim

Astım belirtileri olan çocukların ne zaman çocuk alerji uzmanına götürülmesi gerektiği sorusu akla gelir. Astım belirtileri görülmüşse ve doktorunuz astım düşünmüşse ve çocuğunuz 18 yaşından küçükse çocuk alerji uzmanına götürmeniz gerekir.

Çocuk alerji uzmanları hangi doktorlardır?

Çocuk alerji uzmanları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra yan dal olarak çocuk alerji uzmanlık (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) eğitimi alan, eğitimleri sırasında çocuklarda görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve bu eğitimleri sonunda çocuk alerji uzmanı diploması alan uzmanlardır.

Çocuk alerji uzmanları alanları

Astım
Alerjik Nezle
Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant)
Egzama (Atopik Dermatit)
Ürtiker (Kurdeşen)
Kontakt dermatit
Göz Alerjisi
Gıda Alerjisi
İlaç Alerjileri
Böcek Alerjileri
Mesleki Alerjiler
Anafilaksi (Alerjik Şok)
Herditer Anjioödem

Astım hastalığının %90 nedeni alerjidir. Bu nedenle alerjinin ne olduğunun tespit edilmesi, alerji aşısının başlanıp başlanmayacağı ve alerji aşısı başlanacaksa hangi aşının başlanacağı ve takibi konusunda özel eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Sonuç olarak astım hastalığının çocuk alerji uzmanınca teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması çok önemlidir.

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanı çocuk alerji uzmanı mıdır?

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanı çocuk alerji uzmanı değildir. Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları akciğerde gelişen yapısal bozuklukları, kistik fibrozis, bronşektazi, kronik akciğer hastalıkları, uyku apne sendromu gibi hastalıklar konusunda eğitim almış aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarıdır.

Astım hastalığı konusunda çocuk göğüs hastalıklarının yeri, tedaviye cevap vermeyen bir astım hastasında akciğerlerde yapısal bir sorun olup olmadığını anlamak için bronkoskopi yapılması gerekliliğindedir. Çocuk alerji uzmanları bronkospi gerektiği durumlarda çocuk göğüs hastalıkları uzmanlarına yönlendirme yapmaktadırlar. Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları alerji testleri ve alerji aşıları, alerjik hastalıklar konusunda çocuk alerji uzmanları gibi özel eğitim almamaktadırlar.

Çocuk alerji uzmanlarından aynı zamanda çocuk göğüs hastalıkları konusunda eğitim almış uzman sayısı oldukça azdır. Türkiye’de sadece 10-20 civarındadır.