Prof. Dr. Ahmet Akçay Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmanın yanında aynı zamanda Çocuk Alerji Uzmanı (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanıdır. Hem Çocuk Alerji hem de Çocuk Göğüs Hastalıkları uzmanlığı olan çok ender doktorlardan birisidir. Türkiye’de her iki uzmanlık alanı olan hekim sayısı 20’den daha azdır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın eğitim hayatı

Prof. Dr. Ahmet Akçay Denizli’de doğmuş olup Denizli Anafartalar Lise’sini birincilik derecesiyle bitirmiştir. Lise hayatından sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a adımını atmıştır. 6 yıllık tıp eğitimi sonrası yine İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları eğitimini tamamlamıştır. Yine İstanbul Tıp Fakültesi’nde Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlık eğitimini almış ve Çocuk Alerji Uzmanı ve Çocuk Göğüs Hastalıkları uzmanı olmuştur.
2007 yılında Doçentlik ünvanını, 2014 yılında Profesörlük ünvanını almıştır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın Amerika Deneyimi

2014 yılında Amerika’nın en iyi ilk 3 hastanesinden birisi olan Cincinnati Children Hospital’de Çocuk Alerji ve İmmünoloji departmanında misafir bilim adamı olarak Prof. Dr. Amal Assad ile birlikte çalışmıştır. Astım, immunoterapi, besin alerjisi testleri ve yükleme testleri, yama testleri konularında deneyimlerini artırmıştır. Buradaki yeni bilgileri Türkiye’ye kazandırmaya çalışmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın üye olduğu dernekler

2009 yılından beri Çocuk Alerji ve Astım Akademisi yönetim kurulunda olan Prof. Dr. Ahmety Akçay aynı zamanda Ulusal Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği, Türk Pediatri Derneği, Milli Pediatri Derneği, Toraks Derneği ve İstanbul Tabipler Odası’nın da üyesidir.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın bilimsel yayınları

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın 30’un üstünde uluslar arası bilimsel makalesi ve 100’ün üzerinde ulusal makale ve bildirisi mevcuttur.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın kongre konuşmaları

Prof. Dr. Ahmet Akçay çocuk alerji ve astım ile ilgili kongrelerde birçok konuşma yapmış ve hala konuşmalar yapmakta ve bilimsel yazılar yazmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın akademik hayatı

Akademik olarak da aktif olarak ders anlatmaya devam etmektedir.

Çocuk Doktoru olarak Prof. Dr. Ahmet Akçay

Prof. Dr. Ahmet Akçay Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları uzmanlığı yanında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanıdır. Bu nedenle Prof. Dr.Ahmet Akçay özellikle sık öksürük veya alerjiye eğilimli olan çocukların normal takipleri, aşı ve beslenme takiplerini de yapmaktadır. Ayrıca bir çocuk doktoru arayışına girmenize gerek yoktur.

Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak Prof. Dr. Ahmet Akçay

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olan Prof. Dr. Ahmet Akçay aynı zamanda Çocuk alerji Uzmanı ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlıkları olan çok az doktordan biridir. 18 yaşında kadar görülen astım, egzama, besin alerjisi, kurdeşen, ilaç alerjileri gibi tüm alerjik hastalıklar, kistik fibrozis, bronşektazi, zaturre gibi çocuk göğüs hastalıkları hakkında üst düzeyde eğitim sahibi olan bir uzman doktordur.

Sonuç olarak Prof. Dr. Ahmet Akçay Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olmanın yanında Çocuk Alerji Uzmanı (Yeni adıyla Çocuk İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanıdır. bu nedenle astım, alerjik hastalıklar, çocuk göğüs hastalıkları olan çocukların teşhis ve tedavisi yanında normal çocuk hastalıkları takibi, çocukluk çağı aşıların takibi için seçim nedeni olmaktadır.