Astım İçin Neden Çocuk Alerji Uzmanı

Astım belirtileri varsa mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. Çocuklarda astımın nedeninin çok yüksek oranda (%90) alerji olması sebebi ile çocukların Çocuk Alerji Uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Çocuk alerji uzmanları, çocuklarda görülen, astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alan uzmanlardır. Çocuk alerji uzmanları, doğumdan 18 yaşına kadar olan tüm bebek, çocuk ve ergenlerde görülen astım gibi alerjik hastalıkların teşhis, tedavi ve izlemleri ile ilgilenen uzmanlık alanıdır. Çocuğunuzda astım teşhisini doğru bir şekilde koyabilecek uzmanlığa sahip olan çocuk alerji uzmanları, aynı zamanda astım tedavisinde kullanılan tedavilerin, çocuğunuzun yaşına ve durumuna göre uygunluğunu belirleyip doğru uygulama yapacak kişilerdir.

Astım ve Alerji

Çocuklarda görülen astımın büyük ölçüde sebebi alerjidir. Alerjiyi önlemenin en iyi yolu da alerjiye sebep olan alerjenin tespit edilmesidir. Alerjen madde tespit edildikten sonra astımı yönetmek ve kontrol altına almak daha kolay bir hale gelecektir. Çocuklarda astım ve alerjik hastalıkların teşhisi çok önemlidir. Yanlış teşhis uzun süre gereksiz yere kullanılan ilaçlara sebep olabilir. Ayrıca doğru teşhisin atlanması ilerde daha ciddi sorunları da beraberinden getirebilir.

Astım Nedir?

Astım, akciğerlerdeki hava yollarını etkileyen kronik (uzun süreli) bir durumdur. Astımı olan kişilerde hava yolları iltihaplanabilir ve daralabilir. Astım her yaştan insanı etkiler ve genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkar. Göğüste hırıltı, öksürme veya gerginlik gibi hisler astım belirtilerine işaret eder. Bu belirtiler hafif ya da şiddetli olabilir. Polen, toz akarları, evcil hayvan tüyleri gibi mevsimsel alerji belirtilerini tetikleyen aynı alerjenler, astım belirtilerine de neden olabilir. Bazı kişilerde besin alerjileri de astım semptomlarına sebep olabilir. Buna alerjik astım ya da alerjiye bağlı astım denir. Astımın tedavisi ve izleminin çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmalıdır.