Doktora Giderken Nelere Dikkat Etmeliyim

Astım belirtileri varsa bir doktora gidip incelenmeli ve gerekli incelemeler yapılarak astım hastalığı olup olmadığına karar verilmelidir. Doktora giderken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmemiz bize vakit kazandıracağı gibi yapılmış olan testlerin tekrar yapılmasının da önüne geçilebilir. Doktora giderken açlık veya tokluk gerekip gerekmediği, bazı ilaçların kesilmesi gerekip gerekmediği e ne gibi tedbirler alınması gerektiği önemlidir.

 

Doktora giderken daha önce yapılmış tahlilleri yanınıza alın

Astım şüphesiyle doktora gidiyorsanız mutlaka daha önce yapılmış tüm kan tahlillerini, alerji testlerini götürmeniz gerekiyor. Doktorunuz bu yapılmış tahlilleri inceleyecek ve gerek duyarsa ve daha önceden yapılmamışsa yeni tahliller isteyecektir. Bazı tahliller vardır ki bir kez yapılınca yakın zamanda tekrarlanmasına gerek yoktur. Mesela bağışıklık tahlili yapılmış ve normal çıkmışsa yakın zamanda yaptırmaya gerek yoktur.

Daha önce alerji testi yakın zamanda çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmışsa yine yapılmasına gerek olmayabilir. Ancak çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmayan bir testin tekrarlanması gerekir. Çünkü çocuk alerji uzmanı dışındaki uzmanlar alerji testleri konusunda eğitim alan uzmanlar değillerdir.

Daha önce çekilmiş röntgen filmlerini ve raporunu yanınızda götürün

Doktora giderken daha önce çekilmiş akciğer filmi veya bilgisayarlı film varsa yanınıza almanızda fayda vardır. Özellikle son 1 yıl içinde çekilmiş filmler çok önemlidir. Gereksiz yere film çekilmesini engellemiş olursunuz

Doktora giderken 1 hafta öncesinden bazı ilaçlar kesilmelidir

Astım hastalığı şüphesiyle alerji uzmanına gidiyorsanız 1 hafta öncesinden alerji şurupları, öksürük şurupları gibi ağızdan alınan şurupların kesilmesi gerekiyor. Çünkü ağızdan alınan şuruplar alerji testini etkilemektedir. Bu nedenle 1 hafta öncesinde bu ilaçlar kullanılıyorsa alerji testi ertelemek zorunda kalınır. Nefes açıcı sprey veya buhar tedavileri alerji testini etkilemez. Ancak 6 yaşından büyükler için solunum fonksiyon testi gerekebileceği için doktora randevunuzdan 1 gün öncesinde (en az 8 saat öncesinde) bu ilaçları da kesebilirsiniz. Nefes problemleri varsa kesmeden gelmeniz daha iyi olacaktır.

Öksürük şikayetleriniz çoksa veya nefes sıkışıklığı varsa ilaçları kesmeyin

Astım şüphesiyle doktora giderken öksürük, nefes problemleri veya alerji sorunları çok fazlaysa ilaçları kesmeden gidilmesinde fayda vardır. Çünkü öncelikle bu belirtilerin rahatlatılması daha sonra ilaçların 1 hafta kesilmesi ve testlerin yapılması daha doğru olacaktır.

Doktora giderken açlık veya tokluk gerekli değildir

Astım şüphesiyle doktora giderken alerji testleri, solunum testleri ve kan testleri için aç gelmenize gerek yoktur. Ancak kolesterol, trigliserid baktırmak istiyorsanız veya diyabet şüphesiyle açlık kan şekeri bakılacaksa o zaman sabah aç gelmenizde fayda vardır. Reflü testi için 3 saat açlık gerekir ancak reflü testi aynı gün yapılamayacağı için ve randevu almanız gerektiği için ilk randevunuza aç karna gitmenize gerek yoktur.

Doktora giderken bir gün öncesinden banyo yaptırmanızda fayda vardır

Özellikle 3 yaşından küçüklerde astım şüphesiyle doktora giderken bir gün öncesinden banyo yapılmasında fayda vardır. Çünkü bazen ter testi gerekebilir. Ter testi astım belirtileri şeklinde kendini gösterebilen kistik fibrozis hastalığının olup olmadığını gösteren bir testtir. Bu testin doğru sonuç verebilmesi için 1 gün önceden banyo yapılması gerekmektedir.

Önemli Noktalar

-Daha önce yapılmış tüm tahlil ve röntgen filmlerini yanınıza almayı unutmayın

-Astım şüphesiyle doktora giderken çocuğunuzda önemli bir sorun yoksa bir hafta öncesinden ağızdan alınan şurup, tablet şeklinde ilaçların kesilmesinde fayda vardır. Buhar veya sprey şeklindeki ilaçlar alerji testini etkilemeyeceği için kesilmeyebilir. 6 yaşından büyük ve solunum fonksiyon testi yapılacaksa randevunuzdan 8 saat önce kesilmesinde fayda vardır.

-Başka bir tahlil yaptırmayacaksanız astım şüphesiyle yapılan testler için açlık ve tokluk önemli olmadığı için aç kalmanıza gerek yoktur.

-Doktora randevunuzdan bir gün öncesinde çocuğunuza banyo yaptırıp götürün