Astım Tedavisi Nasıl Yapılır

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astım, solunum yollarınızın; daraldığı, şiştiği ve fazladan mukus üretebileceği bir durumdur. Bu durum nefes almayı zorlaştırabilir ve öksürük krizine neden olabilir. Alerjiler, astım ataklarını tetikleyebilecek faktörlerden biridir. Çok sayıda tetikleyici astıma neden olabilir. Bu tetikleyiciler arasında; alerjenler, hava kirliliği, yanlış beslenme şekli, obezite, enfeksiyonlar, sigara gibi faktörler yer alabilir. Alerjik astımın en iyi tedavisi, belirtileri tetikleyen alerjenlerden kaçınmaktır. Astım tamamen tedavi edilemez ancak etkileri kontrol altına alınabilir. Astım, zamanla değişebildiğinden belirtileri takip etmek ve alerji uzmanınızla birlikte çalışmak astımın kontrolü açısından önemlidir. Astımda uzun vadeli kontrol, astım ataklarını başlamadan durdurmanın en önemli yoludur. Astım tedavisinde genellikle tetikleyicileri önlemek için adımlar atmanız gerekir. Astımın alevlenmesi durumunda, rahatlatıcı bir inhaler kullanmanız gerekebilir.

Astım Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Tedavinizde kullanılacak doğru ilaç birtakım şeye bağlıdır; yaşınız, belirtiler, tetikleyiciler ve benzeri. Kişinin durumuna göre kullanılacak ilaç, alerji uzmanı tarafından belirlenebilir. Genellikle günlük alınan uzun süreli astım kontrol ilaçları, astım tedavisinin temel taşını oluşturur. Bu ilaçlar astımı günlük olarak kontrol altında tutar ve astım krizi geçirme olasılığınızı azaltır. Astım tedavileri 3 ana kategoriye ayrılır; nefes egzersizleri, hızlı etkili tedaviler, uzun süreli astım kontrol ilaçları.

Hızlı rahatlama astım tedavileri: Bu ilaçlar sadece astım belirtileri ya da atak durumunda kullanılmalıdır. Tekrar nefes almanıza yardımcı olmak için hızlı bir rahatlama sağlar.

Bronkodilatörler: Hava dalgalarının etrafındaki gergin kasları gevşetmek için dakikalar içinde çalışır. İnhaler veya nebülizör olarak verilebilir.

Uzun süreli astım kontrol ilaçları: Günlük alınan bu ilaçlar, astım belirtilerinin sayısını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Ancak bir astım atağının acil semptomlarını yönetemez.

İmmünoterapi: Alerjik astımın tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de aşı tedavisidir. Astımda kullanılan ilaçlar ve kontrol planları ile belirtiler şiddetli bir şekilde devam ediyorsa bu yöntemin kullanılması yararlı olacaktır. Alerji aşıları; dilaltı ve cilt altı aşısı olmak üzere iki tiptir. Dilaltı aşısı 3 yaşından sonra, cilt altı aşısı ise 5 yaşından sonra uygulanabilir. Bu tedavinin, alanında uzman çocuk alerji doktorları tarafından uygulanması gereklidir.

Astım Alevlenmeleri (atakları)

Astım belirtileriniz giderek kötüleştiğinde buna alevlenme ya da astım krizi denir. Nefes almak git gide zorlaşır ve hava yollarınız şişer. Astım ataklarının belirtileri şunları içerir; öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı kalp atışı… Astım ataklarının uzun sürmesi ciddi bir durumdur ve bu durumlarda acil müdahale ve yardım gereklidir. Alerji uzmanınızın vereceği ilaçlar, astım ataklarınızı önlemek konusunda size yardımcı olacaktır.