Astımda Korunma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astıma sebep olan çok sayıda alerjen vardır. Alerjiye neden olan madde “alerjen” olarak adlandırılır. Bu alerjenlerden kaçınmak astım ataklarının önüne geçmek için etkili yollardan biridir. Alerjinin önüne geçebilmek ve korunma tedavisi için alerjeni iyi tanımak gereklidir. Bilinen bir alerjenden uzak durmak daha kolaydır. Ancak maalesef her zaman alerjenden uzak durmak çok olanaklı değildir. Yine de alerjen maddeyi tanımak tedbir açısından önemlidir. Ev içinde ve dışında astımı tetikleyen alerjenler bulunur. Astımı tetikleyen yaygın faktörler şu şekilde belirtilebilir; soğuk algınlığı, enfeksiyonlar, ani hava değişiklikleri, polenler, mesleki etkenler, yiyecek katkı maddeleri, küf ve koruyucu maddeler, hayvan deri kalıntıları, ev akarları (mite), sigara içme veya sigara dumanına maruz kalma, belirli ilaçlar, parfüm, deterjan kokuları, duygu değişimleri… Bu tetikleyicilerden bazılarına karşı alınacak önlemler astımdan korunma konusunda yardımcı olabilir.

Ev tozu akarlarından korunma tedavisi

Ev tozu akarları, nemli ve sıcak ortamlarda yaşama imkanı bulurlar. Bu akarlar, evin temizliğinden tamamen bağımsız bir şekilde, yatak, yastık, battaniye, halılar, tüylü oyuncaklar, pelüş oyuncaklar, perdeler ve kumaş yapıdaki her yerde bulunurlar. Ev tozu akarlarından korunmak için alınabilecek önlemler ise şu şekilde sıralanabilir;

-Kumaş döşemeli mobilyaları, perdeleri vs. azaltmak,

-Nevresim takımlarını 60 derece sıcaklıkta haftada 1 veya 2 kez yıkamak ve ütülemek,

-Oda havasının temizliği için HEPA filtreler kullanmak,

-Halı kullanımını en az seviyeye indirmek gibi önlemler alerjinin belirtilerini hafifletebilir.

Parfüm ve deterjan kokularından korunma

Astımlı kişilerin bronşları çok hassastır. Bu sebeple kullanılacak deterjan, temizlik malzemesi gibi ürünlerin kokusuz olanlarının tercih edilmesi gereklidir.

Hava kirliliği

Hava kirliliği de astımlı kişileri olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda, mümkünse, astımlı kişilerin dışarı çıkmaması ya da maske kullanması önemli bir unsurdur.

Hava değişimi

Hava değişimi ve soğuk havalar astımı etkiler. Bu sebeple özellikle soğuk havalarda dikkatli olmakta yarar vardır. Dışarı çıkmadan önce hava durumunun detaylı bir şekilde incelenmesi önemlidir.

Polenler

Polenler belirli mevsimlerde yoğun bir şekilde ortaya çıkar ve alerjisi olan kişilere zor durumlar yaşatabilir. Polenler özellikle sabahın erken saatlerinde yoğun oldukları için bu saatlerde evi havalandırmamaya özen gösterin. Rüzgarlı havalarda öğlene kadar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın. Dışarı çıkarken şapka ve gözlük takabilirsiniz. Eve gelince elbiseler hemen değiştirilmeli ve saçlar yıkanmalıdır. Çamaşırlar polen mevsiminde dışarıda yıkanmamalıdır.