Astım belirtileri varsa hangi doktora gitmeliyim?

Astım belirtileri gelişmişse mutlaka teşhis konulup tedaviye başlanması gerekmektedir. Astım teşhisi konulması için hangi doktora gideleceğinin bilinmesi gerekiyor. Bunun için yaş çok önemlidir. Çünkü Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda astım teşhisi çocuk alerji uzmanları tarafından konulması 18 yaşın üstündekilerde yetişkin alerji uzmanı vey göğüs hastalıkları uzmanları tarafından konulması daha doğru olacaktır.

Alerji Uzmanları

Çocuk alerji uzmanlarının ismi 2012 yılında değişerek çocuk immünoloji ve alerjik hastalıklar uzmanı olmuştur. Yetişkinlerde astım teşhis ve tedavisi Göğüs Hastalıkları Uzmanları veya yetişkin allerji uzmanları yeni adıyla İmmünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları tarafından yapılması daha uygun olacaktır. Çünkü çocuk alerji uzmanları çocuk yaş grubundaki astım ve alerjik hastalıklar üst ihtiasası yaparak bu konuda eğitim almış ve çocuk alerji uzmanlık dipolaması olan aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarıdır. Yetişkin göğüs hastalıkları ve yetişkin alerji uzmanları eğitimleri sırasında çocuk hastaların teşhis ve tedavisini yapmamaları ve çocuklardaki astım ile yetişkinlerdeki astımda bazı farklılıklar göstermesi nedeniyle çocuklardaki astım hastalığını alerji uzmanlarının teşhis ve tedavisni yapması daha doğru olacaktır.

Alerji Uzmanlarının Rolü

Çocuklarda astımın yaklaşık %90 nedeni alerji olması nedeniyle çocuk alerji uzmanlarının rolü çok büyüktür. Çocuk göğüs hastalıkları daha çok alerjik olmayan astım, kistik fibroz, bronşektazi gibi hastalıklar ana konuları olduğu için çocuklardaki astımı çocuk alerji uzmanları tarafından teşhis konulup izlenmesi daha doğru olacaktır. Hem çocuk alerji uzmanı hem de çocuk göğüs hastalıkları uzmanı olan hekimlerin sayısı Türkiye’de malesef parmakla sayılacak kadar çok azdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir