Astım hastalığını neler tetikler?

Astımlıların nefes borularında genetik ve çeşitli faktörlerle inflamasyon dediğimiz iltihaplanma vardır. Nefes borularındaki iltihaplanmaya bağlı olarak nefes borularının koruyucu mukoza tabakasında hasar oluşur. Bu hasar sonucu akciğerlerin nefes boruları çok hassastır. Bunun dışında astımda nefes borularının yapısı da değişmekte ve bu değişiklik bronşların hassaslığının artmasına katkıda bulunmaktadır.

Astım tetikleyicisi ne demektir?

Alerjenler,sigara, kirli hava, kokulara ve gripal enfeksiyonlar gibi tetikleyiciler akciğerlerin nefes borularının daralmasına neden olur. Bronşların daralmasına neden olan faktörlere astımı tetikleyici faktörler denir.

Tetikleyici faktörler bronşların daralmasına neden olarak öksürük, hışıltı, nefes sıkışması gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Astım tetikleyicisi gribal enfeksiyonlar

Bu tetikleyicilerin başında gribal enfeksiyonlar gelir. Gribal enfeksiyonlar astımın tetikleyen faktörlerin %80’lık kısmını oluşturur.  Özellikle okula başlayan çocuklarda gribal enfeksiyonlardan dolayı sık sık öksürükler başlar. Astımlı çocuk ve yetişkinler gribal enfeksiyona karşı aşırı hassas ve ağır geçirmeye eğilimlidir.

Astım tetikleyicisi alerjenler

Astıma neden olan alerjenler de astımı tetikleyebilir. Nemli bölgelerde en sık alerjenler ev tozu miteları ve küflerken kurak bölgelerde polenler en sık allerjenlerdir.

Astım tetikleyicisi kokular

Bunun dışında ani hava ve ısı değişiklikleri, egzersiz, sigara içme veya sigara dumanına maruz kalma, parfümler, evde yapılan temizlik malzemelerinin kokusu, çamaşır detarşanların kokusu astımı tetikleyebilir.

Kirli hava, egzozdan çıkan dizel partikülleri astımı tetikleyebilir

Siznüzit astımı tetikleyebilir.

Alerjik nezlenin alevlenmesi de astımı tetikleyebilir.

Reflü de astıma tetikleyen faktörlerdendir.

Bazı ilaçlar, aşırı heyecan veya üzüntü de astımı tetikleyebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir