Alerji testi ve alerji aşıları

Alerji teşhisi için alerji testi çok önemlidir. Ciltten alerji testinin yapılma tekniği ve yorumlanması çocuk ve yetişkinlerde farklıdır. Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir.

Alerji testi teşhiste önemlidir

Çocuklarda ciltten alerji testi astım teşhisinde, tedavi planında çok önemli bilgi vermektedir Bu nedenden dolayı çocuklara alerji testinin “Çocuk Allerji Uzmanları” tarafından veya bu uzmanların gözetiminde yapılması çok önem taşımaktadır. Aksi taktirde astımı olmayanlara yanlış olarak astım ve astımı olanlara da astım olmadığı sonucuyla karşı karşıya kalabiliriz. Tedavi düzenlenmesinde de büyük hatalara neden olabilmektedir. Alerji testleri tek başına astım teşhisi koydurmaz. Çocuğun şikayetleri ile birlikte yardımcı testlerle birlikte değerlendirilmesi gerekir ki burada da deneyim çok önemlidir. Eğitimi sırasın hiç çocuk hasta bakmayan yetişkin göğüs hastalıkları uzmanlarının ve yetişkin alerji uzmanlarının çocuklara alerji testi yapmaları doğru değildir.

Alerji testi aşı kararında önemlidir

Ayrıca alerji testi sonucu bize alerji aşısının gerekip gerekmediği konusunda bilgi vermektedir. Alerji aşıları konusunda tek yetkili uzmanlar ise 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanları 18 yaşından büüyüklerde yetişkin alerji uzmanlarıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir